gtk+ master - en to nds translation catalogue (546 entries)

en: A GdkImage to display
nds: Een optowiesendes GdkImage

en: A name for the action group.
nds: Een Naam för de Aktschoonsgrupp.

en: A pointer to the pixel data of the pixbuf
nds: Een Pointer to de Pixel-Daten vu'm Pixbuf

en: A tooltip for this action.
nds: Eene lütte Hölp för düsse Aktschoon.

en: A unique name for the action.
nds: Een eegen Aktschoonsnaam.

en: Above child
nds: Bover de Kinn

en: Accelerator Closure
nds: Körtelutdruck

en: Accelerator Mode
nds: Körtel-Modus

en: Accelerator Widget
nds: Körtel-Widget

en: Accelerator key
nds: Knöppboordkörtel

en: Accept focus
nds: Fokus annehmen

en: Accepting Jobs
nds: Opdräge annehmen

en: Accepts PDF
nds: Lett PDF to

en: Action
nds: Aktschoon

en: Action Group
nds: Aktschoonsgrupp

en: Action area border
nds: Kanten um Aktschoonsfläch

en: Activatable
nds: Aktivierbar

en: Activates default
nds: Vorgave aktiveren

en: Active
nds: Aktiv

en: Active item
nds: Aktives Objekt

en: Activity mode
nds: Aktivitätsmodus

en: Adjustment
nds: Stellgröße

en: Align set
nds: Utrichten

en: Alignment
nds: Utrichten

en: Allow Async
nds: Async tolaten

en: Allow Grow
nds: Gröter maken tolaten

en: Allow Rules
nds: Lesehölp tolaten

en: Allow Shrink
nds: Lütter- maken tolaten

en: Allow empty
nds: Künn leer sien

en: Always enable arrows
nds: Peile jümmers aktiveren

en: Always show image
nds: Bill jümmers opwiesen

en: Amount to increase child's size on either side
nds: Ausmaß, um das das Kind nach beiden Seiten vergrößert werden soll

en: Amount to increase child's size on the top and bottom
nds: Ausmaß, um das das Kind nach oben und unten vergrößert werden soll

en: Angle
nds: Winkel

en: Animation
nds: Animatschoon

en: Animation duration
nds: Animatschoon

en: Appears as list
nds: As List opwiesen

en: Are we showing a dialog
nds: Warrt een Dialog opwiest?

en: Arrow Placement
nds: Peilplatzeren

en: Arrow Scaling
nds: Peilgröte

en: Arrow Size
nds: Peilgröte

en: Arrow Y Displacement
nds: Y-Versatt vun de Peil

en: Arrow direction
nds: Peilrichten

en: Arrow scaling
nds: Peilgröte

en: Arrow shadow
nds: Peilschatten

en: Arrow spacing
nds: Peilavstand

en: Artists
nds: Grafiken vun

en: Authors
nds: Programm vun

en: Background color
nds: Achtergrundklöör

en: Background full height set
nds: Heele Achtergrundhöhe instellen

en: Background set
nds: Achtergrund instellen

en: Background stipple mask
nds: Achtergrund-Schraffurmask

en: Bar style
nds: Balkenart

en: Bits per Sample
nds: Bit per Sample

en: Blinking
nds: Blinken

en: Border between text and frame. Overrides the inner-border style property
nds: Rand zwischen Text und Rahmen. Überschreibt die Eigenschaft "inner-border".

en: Bottom Attach
nds: Unnen anhangen

en: Bottom Padding
nds: Opfüllen unnen

en: Bottom attachment
nds: Unnen anhangen

en: Buffer
nds: Puffer

en: Button relief
nds: Knopprelief

en: Button spacing
nds: Knoppavstand

en: Can default
nds: Künn Vorgav

en: Cancel Button
nds: Avbreken-Knopp

en: Case sensitive
nds: Groß-/Kleinschreibung berücksichtigen

en: Child
nds: Kinn

en: Child Detached
nds: Kinn avtrennt

en: Clickable
nds: Klickbar

en: Color Hash
nds: Klöör-Hash

en: Color Selection
nds: Klöörutwahl

en: Color of the selection box
nds: Utwahlkistenklöör

en: Color of unvisited links
nds: Klöör för unbesökte Verknüppen

en: Color of visited links
nds: Klöör för besökte Verknüppen

en: Color scheme
nds: Klöörschema

en: Colorspace
nds: Klöörrebeet

en: ComboBox model
nds: Modell vum Utwahlfeld

en: Comments string
nds: Kommentare as Tekenkett

en: Composite child
nds: Tosammensett Kinn

en: Content Padding
nds: Opfüllen um Inholl

en: Content area border
nds: Kannten um Inhollsfläch

en: Copyright information for the program
nds: Koperschoodinformatschoon för düsses Programm

en: Copyright string
nds: Koperschoodtekenkette

en: Credits to the translators. This string should be marked as translatable
nds: De Översetters vun düssem Programm. Düsse Tekenkette schall as översettbar markert werrn

en: Current Alpha
nds: Aktuelles Alpha

en: Current Color
nds: Aktuelle Klöör

en: Current Page
nds: Aktuelle Siet

en: Cursor
nds: Wieser

en: Cursor Blink
nds: Blinkender Wieser

en: Cursor Blink Time
nds: Wieserblinkdüer

en: Cursor Position
nds: Wieserpositschoon

en: Cursor Visible
nds: Wieser sichtbar

en: Cursor position
nds: Wieserpositschoon

en: Cursor theme name
nds: Muuswieserthema

en: Cursor theme size
nds: Gröte vu'm Wieserthema

en: Curve type
nds: Kurventyp

en: Custom palette
nds: Eegen Paledde

en: Custom tabs for this text
nds: Eegen Registerkoorten för düssen Text

en: Day
nds: Dag

en: Decorated
nds: Schmückt

en: Default Display
nds: Vorgavansicht

en: Default Height
nds: Vorgavhöhe

en: Default Outside Spacing
nds: Vorgabeabstand außen

en: Default Width
nds: Vorgavbrede

en: Deletable
nds: Löschbar

en: Digits
nds: Taalen

en: Displace focus
nds: Fokus överschrieven

en: Do overwrite confirmation
nds: Überschreiben bestätigen

en: Documenters
nds: Dokumentatschoon vun

en: Double Buffered
nds: Twejfach puffert

en: Draw
nds: Opwiesen

en: Editability set
nds: Ännerbarkeit instellen

en: Editable
nds: Bewarkbar

en: Editing Canceled
nds: Avbreken

en: Ellipsize
nds: Utlassen

en: Embedded
nds: Inbett

en: Enable Accelerators
nds: Körtel aktiveren

en: Enable Popup
nds: Popup aktiveren

en: Enable Search
nds: Sök aktiveren

en: Enable Tooltips
nds: Lütte Hölp aktiveren

en: Enable Tree Lines
nds: Boomlinien aktiveren

en: Enable arrow keys
nds: Peilknöppe aktiveren

en: Events
nds: Ereegnisse

en: Exclusive
nds: Exklusiv

en: Expand
nds: Utdehnen

en: Expanded
nds: Utklavt

en: Export filename
nds: Export-Dateinaam

en: Extra space to add for GTK_CAN_DEFAULT buttons that is always drawn outside the border
nds: Der zusätzliche Raum für CAN_DEFAULT-Knöpfe, der immer außerhalb des Rands zugegeben werden soll

en: Filename
nds: Dateinaam

en: Fill
nds: Füllen

en: Fill Level
nds: Füllstand

en: Focus linewidth
nds: Fokusreeglänge

en: Focus on map
nds: Fokus bi'm Towiesen

en: Font
nds: Schrift

en: Font family
nds: Schriftfamilie

en: Font family set
nds: Schriftfamilie instellen

en: Font name
nds: Schriftnaam

en: Font options
nds: Schriftoptschoonen

en: Font points
nds: Punktgröße

en: Font resolution
nds: Schriftoplösen

en: Font size
nds: Schriftgröße

en: Font size in points
nds: Die Schriftgröße in Punkt

en: Font size set
nds: Schriftgröße einstellen

en: Font style
nds: Schriftart

en: Font style set
nds: Schriftart instellen

en: Font variant
nds: Schriftvariante

en: Font variant set
nds: Schriftvariante instellen

en: Font weight set
nds: Schriftgewicht instellen

en: Foreground color as a string
nds: Vordergrundklöör as Tekenkett

en: Foreground color name
nds: Vordergrundklöörnaam

en: Foreground set
nds: Vordergrund instellen

en: Foreground stipple mask
nds: Vordergrund-Schraffurmask

en: Foreground stipple set
nds: Vordergrundschraffur instellen

en: Fraction
nds: Deel

en: GTK Modules
nds: GTK-Module

en: Gravity
nds: Schwere

en: Group
nds: Grupp

en: Group ID
nds: Grupp-ID

en: Group ID for tabs drag and drop
nds: Grupp-ID för Registerkoorten bi'm Trecken&Loslaten

en: Handle position
nds: Grippositschoon

en: Has Alpha
nds: Het alpha

en: Has Entry
nds: Het Indrag

en: Has Frame
nds: Het Kanten

en: Has Selection
nds: Het eene Utwahl

en: Has default
nds: Is Vorgav

en: Has focus
nds: Het Fokus

en: Has palette
nds: Het Paledde

en: Has selection
nds: Het Utwahl

en: Has separator
nds: Het Deelbalken

en: Has tooltip
nds: Het lütte Hölp

en: Header Padding
nds: Opfüllen um Kopp

en: Header Relief
nds: Koppbill

en: Header image
nds: Koppbill

en: Height
nds: Höhe

en: Help Button
nds: Hölp-Knopp

en: Hide if empty
nds: Verbargen falls leer

en: Homogeneous
nds: Gleichmäßig

en: Horizontal Alignment
nds: Horizontale Utrichten

en: Horizontal Padding
nds: Horizontale Opfüllen

en: Horizontal alignment
nds: Horizontale Utrichten

en: Horizontal options
nds: Horizontale Optschoonen

en: Horizontal scale
nds: Horizontaler Maßstab

en: IM Status style
nds: EM-Tostandutsehn

en: IM module
nds: IM-Modul

en: Icon
nds: Symbol

en: Icon Name
nds: Symbolnaam

en: Icon Theme Name
nds: Symbolthemennaam

en: Icon name
nds: Symbolnaam

en: Icon set
nds: Symbolsatt

en: Icon set to display
nds: Optowiesender Symolsatt

en: Icon size
nds: Symbolgröte

en: Icon size set
nds: Symbolgröte sett

en: Icon spacing
nds: Symbolavstand

en: Icon widget
nds: Symbol-Widget

en: Icons
nds: Symbole

en: If TRUE, details are shown
nds: Schalln de Details opwiest werrn?

en: If available horizontal space is bigger than needed for the child, how much of it to use for the child. 0.0 means none, 1.0 means all
nds: Welcher Anteil der verfügbaren horizontalen Fläche soll für das Kind verwendet werden, falls sie größer als die für das Kind angeforderte ist? 0.0 heißt: keine, 1.0 heißt: die gesamte Fläche

en: If available vertical space is bigger than needed for the child, how much of it to use for the child. 0.0 means none, 1.0 means all
nds: Welcher Anteil der verfügbaren vertikalen Fläche soll für das Kind verwendet werden, falls sie größer als die für das Kind angeforderte ist? 0.0 heißt: keine, 1.0 heißt: die gesamte Fläche

en: If set, an underline in the label property indicates that the next character should be used for the mnemonic accelerator key in the overflow menu
nds: Falls eingeschaltet, bedeutet ein Unterstrich im Beschriftungstext, dass das nächste Zeichen als Tastaturkürzel im Überlaufmenü verwendet werden soll

en: Image
nds: Bill

en: Image position
nds: Billpositschoon

en: Image spacing
nds: Billavstand

en: Image widget
nds: Bill-Widget

en: Indent
nds: Inschuv

en: Indent Expanders
nds: Utklapper inschuven

en: Indent set
nds: Inschuv instellen

en: Indicator Size
nds: Indikatorgröße

en: Indicator size
nds: Indikatorgröße

en: Inline selection
nds: Innere Utwahl

en: Inner Border
nds: Inner Kant

en: Interior Focus
nds: Interner Fokus

en: Inverted
nds: Umdreiht

en: Invisible
nds: Verbargt

en: Invisible character
nds: Verbargte Teken

en: Is Active
nds: Is Aktiv

en: Is Expanded
nds: Is utkklavt

en: Is Expander
nds: Is utklavbar

en: Is Showing
nds: Warrt opwiest

en: Is Virtual
nds: Is virtuell

en: Is focus
nds: Is Fokus

en: Is important
nds: Is wichtig

en: Job Count
nds: Opdräge

en: Job Name
nds: Opdragnaam

en: Justification
nds: Utrichten

en: Justification set
nds: Utrichten instellen

en: Label
nds: Beschriften

en: Label widget
nds: Beschriftens-Widget

en: Label xalign
nds: X-Utrichten vun de Beschriften

en: Label yalign
nds: Y-Utrichten vun de Beschriften

en: Language
nds: Sprak

en: Language set
nds: Sprak instellen

en: Left Attach
nds: Links anhangen

en: Left Margin
nds: Linke Kante

en: Left margin
nds: Linke Kante

en: Left margin set
nds: Linke Kante instellen

en: Line wrap mode
nds: Reegenumbrekmodus

en: List of authors of the program
nds: Programmschriever

en: List of icon names
nds: Symbolnamenlist

en: List of people documenting the program
nds: Autoren vun de Dokumentatschoon

en: Local Only
nds: Jüst lokal

en: Local only
nds: Jüst lokal

en: Location
nds: Ort

en: Logo Icon Name
nds: Logosymbolnaam

en: Make the expanders indented
nds: De Utklapper inschuven

en: Manual Capabilites
nds: Manuelle Fähigkeiten

en: Margin
nds: Kanten

en: Margin Accumulates
nds: Kanten oplööpen

en: Mark name
nds: Markerennaam

en: Maximum Value
nds: Höchstwert

en: Maximum Width In Characters
nds: Maximale Brede in Teken

en: Maximum X
nds: Maximales X

en: Maximum Y
nds: Maximales Y

en: Maximum length
nds: Maximale Länge

en: Menu
nds: Menü

en: Menu label
nds: Menübeschriften

en: Message Buttons
nds: Nahrichtenknöppe

en: Message Type
nds: Nahrichtentyp

en: Metric
nds: Metrisk

en: Minimum Value
nds: Minnstwert

en: Minimum X
nds: Minimales X

en: Minimum Y
nds: Minimales Y

en: Mnemonic key
nds: Knöppboordkörtel

en: Mnemonic widget
nds: Körtel-Widget

en: Mnemonics Visible
nds: Knöppboordkörtel

en: Mode
nds: Modus

en: Model
nds: Modell

en: Monitor
nds: Billschirm

en: Month
nds: Monat

en: Name
nds: Naam

en: New Row
nds: Neje Reeg

en: No Month Change
nds: Keen Monatswessel

en: No show all
nds: Nich allens opwiesen

en: Number of Channels
nds: Kanalantaal

en: Number of Pages
nds: Sietentaal

en: Number of Pages To Print
nds: Sietentaal, de druckt werrn schall

en: Number of steps
nds: Sietentaal

en: Numeric
nds: Numerisch

en: OK Button
nds: OK-Knopp

en: Obey child
nds: Kinn toheuren

en: Obsolete property, ignored
nds: Überflüssige Eigenschaft, ignoriert

en: Opacity for Window
nds: Finsterdöörschienen

en: Opacity of the selection box
nds: Sichtbarkeit vun de Utwahlkiste

en: Overwrite mode
nds: Överschrievensmodus

en: Pack direction
nds: Packutrichten

en: Padding
nds: Opfüllen

en: Page
nds: Siet

en: Page Increment
nds: Sietenwiete

en: Page Setup
nds: Sieteninstellen

en: Page Size
nds: Sietengröte

en: Page complete
nds: Siet fertig

en: Page title
nds: Sietentitel

en: Page type
nds: Sietentyp

en: Parent
nds: Öllern

en: Parent widget
nds: Öllern-Widget

en: Pattern
nds: Muster

en: Paused Printer
nds: Drucker angehalten

en: Pixel size
nds: Pixel-Gröte

en: Pixels
nds: Pixel

en: Pixels above lines
nds: Pixel över Reegen

en: Pixels above lines set
nds: Pixel över Reegen instellen

en: Pixels below lines
nds: Pixel unner Reegen

en: Popup shown
nds: Popups opwiesen

en: Position
nds: Positschoon

en: Preview text
nds: Utblicktext

en: Print Settings
nds: Druckinstellen

en: Printer
nds: Drucker

en: Printer settings
nds: Druckerinstellen

en: Program name
nds: Programmnaam

en: Program version
nds: Programmverschoon

en: Progress Fraction
nds: Tostandsdeel

en: Radio state
nds: Radiotostand

en: Related Action
nds: Towiesen Aktschoon

en: Resize
nds: Gröte ännern

en: Restrict to Fill Level
nds: Op Füllstand beschränken

en: Right Margin
nds: Rechte Kante

en: Right Padding
nds: Rechte Opfüllen

en: Right margin
nds: Rechte Kante

en: Rise
nds: Hochstellen

en: Rise set
nds: Hochstellen instellen

en: Row Spacing
nds: Reegenavstand

en: Row has children
nds: De Reeg het Kinners

en: Row spacing
nds: Reegavstand

en: Rows
nds: Reegen

en: Rowstride
nds: Reegschritt

en: Rubber Banding
nds: Gummiband

en: Screen
nds: Billschirm

en: Scroll offset
nds: Rollversatt

en: Scrollable
nds: Rollbar

en: Selectable
nds: Markerbar

en: Selected Printer
nds: Utwählter Drucker

en: Selection Box Color
nds: Markerenklöör

en: Selection mode
nds: Markerensmodus

en: Sensitive
nds: Empfindlich

en: Separator Width
nds: Brede vun de Deelbalken

en: Set this to positive values to indicate that some progress is made, but you don't know how much.
nds: Ein positiver Wert bedeutet, dass ein Fortschritt gemacht wurde, dessen Größe unbekannt ist.

en: Settings
nds: Instellen

en: Short label
nds: Koortbeschriften

en: Show Border
nds: Kanten opwiesen

en: Show Day Names
nds: Weekendagsnaamen opwiesen

en: Show Details
nds: Details opweisen

en: Show Dialog
nds: Dialog opwiesen

en: Show Fill Level
nds: Füllstand opwiesen

en: Show Heading
nds: Koppreeg opwiesen

en: Show Icons
nds: Symbole opwiesen

en: Show Numbers
nds: Taalen opwiesen

en: Show Private
nds: Private opwiesen

en: Show Tabs
nds: Regsiterkoorten opwiesen

en: Show Tooltips
nds: Lütte Hölp opwiesen

en: Show Week Numbers
nds: Weekentaalen opwiesen

en: Show button images
nds: Knoppbiller opwiesen

en: Show size
nds: Gröte opwiesen

en: Show style
nds: Stil opwiesen

en: Show text
nds: Text opwiesen

en: Shrink
nds: Lütter maken

en: Sidebar image
nds: Sietenbill

en: Size
nds: Größe

en: Size of check or radio indicator
nds: Die Größe des Ankreuz- oder Radioindikators

en: Size of spacers
nds: Deelergröte

en: Skip taskbar
nds: Finsterlist övergahn

en: Slider Width
nds: Schuverbrede

en: Sort indicator
nds: Grupperenopwieser

en: Sound Theme Name
nds: Tonthemennaam

en: Source option
nds: Well-Optschoon

en: Space style
nds: Deelerart

en: Spacer size
nds: Deelergröte

en: Spacing
nds: Avstand

en: Spacing between buttons
nds: Avstand twüschen Knöppen

en: Split Cursor
nds: Wieser opdeelen

en: Startup ID
nds: Start-ID

en: State Hint
nds: Tostandshenwies

en: State Message
nds: Tostandsmitdeelen

en: Status
nds: Tostand

en: Status String
nds: Tostand-Tekenkett

en: Step Increment
nds: Schrittwiet

en: Stepper Size
nds: Schrittschalter-Gröte

en: Stepper Spacing
nds: Schrittschalter-Avstand

en: Stock Icon
nds: Repertoire-Bill

en: Storage type
nds: Spiekerform

en: Strikethrough
nds: Döörstrieken

en: String giving the current state of the printer
nds: Tekenkette, de de aktuellen Tostand vun de Drucker weddergivt

en: Style
nds: Art

en: Submenu
nds: Unnermenü

en: Support Selection
nds: Utwahl unnerstütten

en: Tab Border
nds: Registerkoortkanten

en: Tab Position
nds: Registerkoortpositschoon

en: Tab detachable
nds: Registerkoorten avtrennbar

en: Tab expand
nds: Registerkoorten utklappen

en: Tab fill
nds: Registerkoorten füllen

en: Tab label
nds: Registerkoortenbeschrieften

en: Tab overlap
nds: Registerkoortenöverlappen

en: Tabs
nds: Registerkoorten

en: Tag Table
nds: Slötelwoord-Tabell

en: Tag name
nds: Slötelwoordnaam

en: Tearoff Title
nds: Avriettitel

en: Text Buffer
nds: Textpuffer

en: Text direction
nds: Textrichten

en: Text length
nds: Textlänge

en: Text to render
nds: De optowiesende Text

en: The GIcon being displayed
nds: Dat optowiesende GIcon

en: The GtkIconSize value that specifies the size of the rendered icon
nds: Der GtkIconSize-Wert, der die Größe des dargestellten Symbols festlegt

en: The GtkIconSize value that specifies the size of the rendered spinner
nds: Der GtkIconSize-Wert, der die Größe des dargestellten Symbols festlegt

en: The GtkPrinter which is selected
nds: De utwählte GtkPrinter

en: The adjustment that holds the value of the spinbutton.
nds: Die Stellgröße, die den Wert des Spinnbuttons enthält

en: The amount of space between children
nds: De Avstand twüschen de Kinners

en: The buffer which is displayed
nds: De optowiesende Puffer

en: The colorspace in which the samples are interpreted
nds: De Klöörrebeet, in de de Samples innerpretert werrn

en: The contents of the buffer
nds: Pufferinholl

en: The contents of the entry
nds: Feldinholl

en: The current color
nds: De aktuelle Klöör

en: The current value
nds: De aktuelle Wert

en: The default display for GDK
nds: De Vorgavanzeige för GDK

en: The fill level.
nds: De Füllstand.

en: The fixed height
nds: De feste Höhe

en: The fixed width
nds: De feste Brede

en: The help button of the dialog.
nds: De Hölp-Knopp vun de Dialog

en: The icon name to use for the printer
nds: De Symbolnaam för düssen Drucker

en: The image
nds: Dat Bill

en: The keyval of the accelerator
nds: RKörtelteken

en: The location of the printer
nds: De Ort vun de Drucker

en: The maximum value of the adjustment
nds: Der Höchstwert der Stellgröße

en: The minimum value of the adjustment
nds: Der Mindestwert der Stellgröße

en: The name of the icon from the icon theme
nds: De Symbolnaam ut de Symbolthema vun de utwählte Schrift

en: The name of the widget
nds: De Naam vun de Widget

en: The number of pages that will be printed.
nds: Sietentaal, de druckt werrn schalln.

en: The page increment of the adjustment
nds: Die Seitenweite der Stellgröße

en: The page size of the adjustment
nds: Die Seitengröße der Stellgröße

en: The parent window
nds: Dat Öllern-Finster

en: The resolution for fonts on the screen
nds: De Oplösen för Schriften op'm Billschirm

en: The selected color
nds: De utwählte Klöör

en: The selected year
nds: Dat wählte Johr

en: The selection mode
nds: De Markerensmodus

en: The status of the print operation
nds: Druckoperatschoonstostand

en: The step increment of the adjustment
nds: Die Schrittweite der Stellgröße

en: The title of the window
nds: Finstertitel

en: The toggle state of the button
nds: De Schalttostand vum Knopp

en: The translation domain used by gettext
nds: Die von gettext zu verwendende Übersetzungsdomäne

en: The type of accelerators
nds: Körteltyp

en: The type of the window
nds: Finstertyp

en: The value
nds: De Wert

en: The value of the adjustment
nds: De Stellgrötenwert

en: The version of the program
nds: De Programmverschoon

en: The x-align
nds: De horizontale Utrichten

en: The xpad
nds: De horizontale Opfüllen

en: The y-align
nds: De vertikale Utrichten

en: The ypad
nds: De vertikale Opfüllen

en: Theme Name
nds: Themennaam

en: Title
nds: Titel

en: Toggle state
nds: Schalttostand

en: Toolbar style
nds: Warktüügbalkenart

en: Tooltip
nds: Lütte Hölp

en: Tooltip Text
nds: Lütter Hölptext

en: Tooltips
nds: Lütte Hölp

en: Top Attach
nds: Boven anhangen

en: Top Padding
nds: Opfüllen boven

en: Top attachment
nds: Boven anhangen

en: Track Print Status
nds: Drucktostand oppassen

en: Transient for Window
nds: Flüchtig för Finster

en: Translation Domain
nds: Übersetzungsdomäne

en: Trough Border
nds: Trogkant

en: Truncate multiline
nds: Mehrreegige avbreken

en: Type hint
nds: Typ-Henwies

en: Underline
nds: Unnerstrieken

en: Unit
nds: Eenheit

en: Update Policy
nds: Opfrischensmethode

en: Update policy
nds: Opfrischensmethode

en: Urgent
nds: Opdringlich

en: Use alpha
nds: Alpha bruken

en: Use full page
nds: Heel Siet bruken

en: Use markup
nds: Markup bruken

en: Use underline
nds: Unnerstriek bruken

en: User Data
nds: Brukerdaten

en: Value
nds: Wert

en: Value in list
nds: Wert in List

en: Value spacing
nds: Wertavstand

en: Vertical Alignment
nds: Vertikale Utrichten

en: Vertical Offset
nds: Vertikaler Versatt

en: Vertical Padding
nds: Vertikale Opfüllen

en: Vertical alignment
nds: Vertikale Utrichten

en: Vertical scale
nds: Vertikaler Maßstab

en: Visibility
nds: Sichtbarkeit

en: Visible
nds: Sichtbar

en: Visible Window
nds: Sichtbares Finster

en: Visible when horizontal
nds: Sichtbar wenn horizontal

en: Visible when overflown
nds: Sichtbar wenn to grot

en: Visible when vertical
nds: Sichtbar wenn horizontal

en: Visited
nds: Besökt

en: Visited Link Color
nds: Klöör för besökte Verknüppen

en: Website URL
nds: Netsiet-URL

en: Website label
nds: Netsiettitel

en: Whether a file chooser in save mode will present an overwrite confirmation dialog if necessary.
nds: Legt fest, ob der Dateiauswahldialog im Speichern-Modus vor dem Überschreiben einer bestehenden Datei nachfragt.

en: Whether tabs should be shown or not
nds: Schalln de Registerkoorten opwiest werrn?

en: Whether the action group is enabled.
nds: Id de Aktschoonsgrupp aktivert?

en: Whether the action group is visible.
nds: Is de Aktschoon sichtbar?

en: Whether the action is enabled.
nds: Schall dat Widget aktivert sien?

en: Whether the action is visible.
nds: Schall de Aktschoon sichtbar sien?

en: Whether the border should be shown or not
nds: Schalln de Kanten opwiest werrn?

en: Whether the children should all be the same size
nds: Sollen die Kinder alle gleich groß sein?

en: Whether the cursor should blink
nds: Schall de Wieser blinken?

en: Whether the item should be the same size as other homogeneous items
nds: Soll das Objekt gleich groß wie andere homogene Objekte sein?

en: Whether this tag affects text editability
nds: Schall düsses Slötelwoord de Ännerbarkeit b'infloten?

en: Whether this tag affects the font family
nds: Schall düsses Slötelwoord de Schriftfamilien b'infloten?

en: Whether this tag affects the font size
nds: Soll dieses Tag die Schriftgröße beeinflussen?

en: Whether this tag affects the font style
nds: Schall düsses Slötelwoord de Schriftart b'infloten?

en: Whether this tag affects the font variant
nds: Schall düsses Slötelwoord de Schriftvariante b'infloten?

en: Whether this tag affects the foreground color
nds: Schall düsses Slötelwoord de Vordergrundklöör b'infloten?

en: Whether this tag scales the font size by a factor
nds: Soll dieses Tag die Schriftgröße um einen Faktor skalieren?

en: Wide Separators
nds: Brede Deelbalken

en: Widget name
nds: Widget-Naam

en: Width
nds: Brede

en: Width In Characters
nds: Brede in Teken

en: Width in chars
nds: Brede in Teken

en: Width of scrollbar or scale thumb
nds: De Brede vun de Rollbalken

en: Window
nds: Finster

en: Window Role
nds: Finsterroll

en: Window Title
nds: Finstertitel

en: Window Type
nds: Finstertyp

en: Word Wrap
nds: Woordumbrek

en: Wrap
nds: Zyklisch

en: Wrap Mode
nds: Umbrekmodus

en: Wrap license
nds: Lizenz umbreken

en: Wrap mode
nds: Umbrekmodus

en: Wrap width
nds: Umbrekbrede

en: X align
nds: X-Utrichten

en: X alignment of the child
nds: X-Utrichten vum Kinn

en: X pad
nds: X-Opfüllen

en: X position
nds: X-Positschoon

en: XDG sound theme name
nds: XDG-Tonthemennaam

en: XSpacing
nds: X-Avstand

en: Xft DPI
nds: Xft-DPI

en: Xft RGBA
nds: Xft-RGBA

en: Y align
nds: Y-Utrichten

en: Y alignment of the child
nds: Y-Utrichten vu'm Kinn

en: Y pad
nds: Y-Opfüllen

en: Y position
nds: Y-Positschoon

en: YSpacing
nds: Y-Avstand

en: Year
nds: Johr

en: Your description here
nds: Beschrieven

en: ellipsize
nds: Utlassen

en: height
nds: Höhe

en: mode
nds: Modus

en: the GdkScreen for the renderer
nds: De GdkScreen för de Rennerer

en: visible
nds: sichtbar

en: width
nds: Brede

en: xalign
nds: X-Utrichten

en: xpad
nds: X-Opfüllen

en: yalign
nds: Y-Utrichten

en: ypad
nds: Y-Opfüllen
