Sphinx - en to ja translation catalogue (712 entries)

en: Cannot find source directory (%s)
ja: ソースディレクトリが存在しません (%s)

en: Output directory (%s) is not a directory
ja: 出力先ディレクトリ (%s) はディレクトリではありません

en: Source directory and destination directory cannot be identical
ja: 出力先ディレクトリにはソースディレクトリと異なるディレクトリを指定してください

en: Running Sphinx v%s
ja: Sphinx v%s を実行中

en: This project needs at least Sphinx v%s and therefore cannot be built with this version.
ja: このプロジェクトはSphinx v%s以降のバージョンでなければビルドできません。

en: making output directory
ja: 出力先ディレクトリを作成しています

en: while setting up extension %s:
ja: 拡張機能のセットアップ中 %s:

en: 'setup' as currently defined in conf.py isn't a Python callable. Please modify its definition to make it a callable function. This is needed for conf.py to behave as a Sphinx extension.
ja: conf.pyにある'setup'はPythonのcallableではありません。定義を修正してcallableである関数にしてください。これはconf.pyがSphinx拡張として動作するのに必要です。

en: loading translations [%s]...
ja: 翻訳カタログをロードしています [%s]...

en: done
ja: 完了

en: not available for built-in messages
ja: 翻訳が用意されていません

en: loading pickled environment
ja: 保存された環境データを読み込み中

en: failed: %s
ja: 失敗: %s

en: No builder selected, using default: html
ja: ビルダーが選択されていないので、デフォルトの html を使用します

en: succeeded
ja: 成功

en: finished with problems
ja: 完了（問題あり）

en: build %s, %s warning (with warnings treated as errors).
ja: 警告%s、%sをビルドします（警告はエラーとして扱われます）。

en: build %s, %s warnings (with warnings treated as errors).
ja: 警告%s、%sをビルドします（警告はエラーとして扱われます）。

en: build %s, %s warning.
ja: ビルド %s, %s warning.

en: build %s, %s warnings.
ja: ビルド %s, %s 警告.

en: build %s.
ja: ビルド %s.

en: node class %r is already registered, its visitors will be overridden
ja: nodeクラス %r は既に登録されています。visitor関数は上書きされます

en: directive %r is already registered, it will be overridden
ja: ディレクティブ %r は既に登録されています。ディレクティブは上書きされます

en: role %r is already registered, it will be overridden
ja: ロール %r は既に登録されています。ロールは上書きされます

en: the %s extension does not declare if it is safe for parallel reading, assuming it isn't - please ask the extension author to check and make it explicit
ja: 拡張 %s は並列読み込みが可能かどうかを宣言していないため、おそらく並列読み込みに対応していないでしょう。拡張の実装者に連絡して、明示してもらってください。

en: the %s extension is not safe for parallel reading
ja: %s拡張は並列読み込みに対して安全ではありません

en: the %s extension does not declare if it is safe for parallel writing, assuming it isn't - please ask the extension author to check and make it explicit
ja: 拡張 %s は並列書き込みが可能かどうかを宣言していないため、おそらく並列書き込みに対応していないでしょう。拡張の実装者に連絡して、明示してもらってください。

en: the %s extension is not safe for parallel writing
ja: %s拡張は並列書き込みに対して安全ではありません

en: doing serial %s
ja: 直列で %sします

en: config directory doesn't contain a conf.py file (%s)
ja: conf.py が設定ディレクトリに存在しません (%s)

en: Invalid configuration value found: 'language = None'. Update your configuration to a valid language code. Falling back to 'en' (English).
ja: 無効な設定値が見つかりました: 'language = None' 。設定を有効な言語コードに更新してください。 'en' （英語）にフォールバックしています。

en: cannot override dictionary config setting %r, ignoring (use %r to set individual elements)
ja: 設定値の辞書 %r は上書きないため無視されました (%r を使って個別に設定してください)

en: invalid number %r for config value %r, ignoring
ja: %r は設定値 %r の正しい値ではないため無視されました

en: cannot override config setting %r with unsupported type, ignoring
ja: %r は正しい型ではないため無視されました

en: unknown config value %r in override, ignoring
ja: 不明な設定値 %r による上書きは無視されました

en: No such config value: %s
ja: %s という設定値はありません

en: Config value %r already present
ja: 設定値 %r は既に登録済みです

en: There is a syntax error in your configuration file: %s
ja: 設定ファイルに文法エラーが見つかりました: %s

en: The configuration file (or one of the modules it imports) called sys.exit()
ja: 設定ファイル（あるいはインポートしたどれかのモジュール）がsys.exit()を呼びました

en: There is a programmable error in your configuration file:
    
    %s
ja: 設定ファイルにプログラム上のエラーがあります:
    
    %s

en: The config value `source_suffix' expects a string, list of strings, or dictionary. But `%r' is given.
ja: 設定値 `source_suffix' に `%r' が指定されましたが、文字列、文字列のリスト、辞書、のいずれかを指定してください。

en: Section %s
ja: %s 章

en: Fig. %s
ja: 図 %s

en: Table %s
ja: 表 %s

en: Listing %s
ja: リスト %s

en: The config value `{name}` has to be a one of {candidates}, but `{current}` is given.
ja:  設定値 `{name}` に `{current}` が指定されましたが、  {candidates} のいずれかを指定してください。

en: The config value `{name}' has type `{current.__name__}'; expected {permitted}.
ja: 設定値 `{name}' に `{current.__name__}' 型が指定されていますが、 {permitted} 型を指定してください。

en: The config value `{name}' has type `{current.__name__}', defaults to `{default.__name__}'.
ja: 設定値 `{name}' に `{current.__name__}' 型が指定されています。デフォルト値は `{default.__name__}' です。

en: primary_domain %r not found, ignored.
ja: primary_domain %r が見つかりません。無視します。

en: Since v2.0, Sphinx uses "index" as root_doc by default. Please add "root_doc = 'contents'" to your conf.py.
ja: v2.0以降、Sphinxはデフォルトで "index " をroot_docとして使用しています。conf.pyに "root_doc = 'contents'" を追加してください。

en: Event %r already present
ja: イベント %r はすでに登録されています

en: Unknown event name: %s
ja: 不明なイベント名: %s

en: Handler %r for event %r threw an exception
ja: イベント %r のハンドラ %r で例外が発生しました。

en: The %s extension is required by needs_extensions settings, but it is not loaded.
ja: needs_extensions設定で %s 拡張が要求されていますが、その拡張がありません。

en: This project needs the extension %s at least in version %s and therefore cannot be built with the loaded version (%s).
ja: このプロジェクトは拡張 %s の %s 以降のバージョンが必要なため、現在のバージョン(%s)ではビルドできません。

en: Pygments lexer name %r is not known
ja: Pygments に %r というlexerがありません

en: Could not lex literal_block as "%s". Highlighting skipped.
ja: リテラルブロックを "%s" として解釈できませんでした。ハイライト処理をスキップします。

en: multiple files found for the document "%s": %r
    Use %r for the build.
ja: ドキュメント "%s" で複数のファイルが見つかりました: %r
    ビルドには %r を使用してください。

en: document not readable. Ignored.
ja: ドキュメントを読めません。無視します。

en: Builder class %s has no "name" attribute
ja: ビルダークラス %s には"name"属性がありません

en: Builder %r already exists (in module %s)
ja: ビルダー %r (モジュール %s) がすでに登録されています

en: Builder name %s not registered or available through entry point
ja: ビルダー名 %s は登録されておらず、entry pointにもありません

en: Builder name %s not registered
ja: ビルダー名 %s は登録されていません

en: domain %s already registered
ja: ドメイン %s はすでに登録されています

en: domain %s not yet registered
ja: ドメイン %s はまだ登録されていません

en: The %r directive is already registered to domain %s
ja: ディレクティブ %r は既に%sドメインに登録されています

en: The %r role is already registered to domain %s
ja: ロール %r は既にドメイン%sに登録されています

en: The %r index is already registered to domain %s
ja: インデックス %r はすでに%sドメインに登録されています

en: The %r object_type is already registered
ja: object_type %r はすでに登録されています

en: The %r crossref_type is already registered
ja: classref_type %r はすでに登録されています

en: source_suffix %r is already registered
ja: source_suffix %r はすでに登録されています

en: source_parser for %r is already registered
ja: %r のsource_parserはすでに登録されています

en: Source parser for %s not registered
ja: %s のsource_parserは登録されていません

en: Translator for %r already exists
ja: %r のTranslatorはすでに登録されています

en: kwargs for add_node() must be a (visit, depart) function tuple: %r=%r
ja: add_node() のキーワード引数は (visit, depart) の形式で関数をタプルで指定してください: %r=%r

en: enumerable_node %r already registered
ja: enumerable_node %r はすでに登録されています

en: math renderer %s is already registered
ja: math renderer %s はすでに登録されています

en: the extension %r was already merged with Sphinx since version %s; this extension is ignored.
ja: 拡張 %r はSphinxのバージョン%sでSphinxに統合されています。この拡張は無視されます。

en: Original exception:
ja: 元の例外:

en: Could not import extension %s
ja: 拡張 %s をimportできません

en: extension %r has no setup() function; is it really a Sphinx extension module?
ja: 拡張 %r には setup() 関数がありません。これは本当にSphinx拡張ですか？

en: The %s extension used by this project needs at least Sphinx v%s; it therefore cannot be built with this version.
ja: このプロジェクトで使われている拡張 %s はSphinx v%s 以降が必要なため、現在のバージョンではビルドできません。

en: extension %r returned an unsupported object from its setup() function; it should return None or a metadata dictionary
ja: 拡張 %r のsetup()関数が、対応していないオブジェクトを返しました。Noneまたはメタデータ辞書を返してください

en: invalid PEP number %s
ja: 無効なPEP番号 %s

en: invalid RFC number %s
ja: 無効なRFC番号 %s

en: theme %r doesn't have "theme" setting
ja: テーマ %r に "theme" 設定がありません

en: theme %r doesn't have "inherit" setting
ja: テーマ %r に "inherit" 設定がありません

en: no theme named %r found, inherited by %r
ja: テーマ %r が %r から継承されていますが、見つかりませんでした

en: setting %s.%s occurs in none of the searched theme configs
ja: 設定 %s.%s がテーマ設定にありません

en: unsupported theme option %r given
ja: サポートされていないテーマオプション %r が指定されました

en: file %r on theme path is not a valid zipfile or contains no theme
ja: テーマパス上のファイル %r は正しいzipファイルではないか、テーマを含んでいません

en: sphinx_rtd_theme (< 0.3.0) found. It will not be available since Sphinx-6.0
ja: sphinx_rtd_theme (< 0.3.0) が検出されました。Sphinx-6.0 以降では利用できなくなります。

en: no theme named %r found (missing theme.conf?)
ja: テーマ %r がありません(theme.confが見つからない?)

en: a suitable image for %s builder not found: %s (%s)
ja: %sビルダー向けの画像形式が見つかりません: %s (%s)

en: a suitable image for %s builder not found: %s
ja: %sビルダー向けの画像形式が見つかりません: %s

en: building [mo]:
ja: ビルド中 [mo]:

en: writing output...
ja: 出力中...

en: all of %d po files
ja: 全%d件のpoファイル

en: targets for %d po files that are specified
ja: 指定された %d 件のpoファイル

en: targets for %d po files that are out of date
ja: 更新された %d 件のpoファイル

en: all source files
ja: 全てのソースファイル

en: file %r given on command line is not under the source directory, ignoring
ja: コマンドラインに指定されたファイル %r はソースディレクトリ以下にないため無視されます

en: file %r given on command line does not exist, ignoring
ja: コマンドラインに指定されたファイル %r がないため無視されます

en: %d source files given on command line
ja: コマンドラインで指定された%d件のソースファイル

en: targets for %d source files that are out of date
ja: 更新された %d 件のソースファイル

en: building [%s]:
ja: ビルド中 [%s]:

en: looking for now-outdated files...
ja: 更新されたファイルを探しています...

en: %d found
ja: %d 件見つかりました

en: none found
ja: 見つかりませんでした

en: pickling environment
ja: 環境データを保存中

en: checking consistency
ja: 整合性をチェック中

en: no targets are out of date.
ja: 更新が必要な対象はありませんでした

en: updating environment:
ja: 環境データを更新中

en: %s added, %s changed, %s removed
ja: %s 件追加, %s 件更新, %s 件削除

en: reading sources...
ja: ソースを読み込み中...

en: docnames to write: %s
ja: 書き込むdocname: %s

en: preparing documents
ja: ドキュメントの出力準備中

en: duplicated ToC entry found: %s
ja: Tocエントリーが重複しています: %s

en: copying images...
ja: 画像をコピー中...

en: cannot read image file %r: copying it instead
ja: 画像ファイル %r をPILで読み込めないため、そのままコピーします

en: cannot copy image file %r: %s
ja: 画像ファイル %r をコピーできません: %s

en: cannot write image file %r: %s
ja: 画像ファイル %r を書き込めません: %s

en: Pillow not found - copying image files
ja: Pillowがインストールされていません。代わりに画像をコピーします

en: writing mimetype file...
ja: mimetype を書き込み中...

en: writing META-INF/container.xml file...
ja: META-INF/container.xml を書き込み中...

en: writing content.opf file...
ja: content.opf を書き込み中...

en: unknown mimetype for %s, ignoring
ja: 不明なmimetype %sのため無視します

en: writing toc.ncx file...
ja: tox.ncx を書き込み中...

en: writing %s file...
ja: ファイル %s を書き込み中...

en: The overview file is in %(outdir)s.
ja: ファイルは%(outdir)sにあります

en: no changes in version %s.
ja: バージョン %s での変更はありません

en: writing summary file...
ja: 概要ファイルを書き出し中...

en: Builtins
ja: 組み込み

en: Module level
ja: モジュールレベル

en: copying source files...
ja: ソースファイルをコピー中...

en: could not read %r for changelog creation
ja: Changelog作成中に %r を読み込めませんでした

en: The dummy builder generates no files.
ja: dummyビルダーはファイルを出力しません

en: The ePub file is in %(outdir)s.
ja: ePubファイルは%(outdir)sにあります。

en: writing nav.xhtml file...
ja: nav.xhtml を書き込み中...

en: conf value "epub_language" (or "language") should not be empty for EPUB3
ja: EPUB3出力では設定値 "epub_language" (あるいは "language") の指定が必要です

en: conf value "epub_uid" should be XML NAME for EPUB3
ja: EPUB3では設定値  "epub_uid" はXML NAMEにするべきです

en: conf value "epub_title" (or "html_title") should not be empty for EPUB3
ja: EPUB3出力では設定値 "epub_title" (あるいは "html_title") の指定が必要です

en: conf value "epub_author" should not be empty for EPUB3
ja: EPUB3出力では設定値 "epub_author" の指定が必要です

en: conf value "epub_contributor" should not be empty for EPUB3
ja: EPUB3出力では設定値 "epub_contributor" が必要です

en: conf value "epub_description" should not be empty for EPUB3
ja: EPUB3出力では設定値 "epub_description" が必要です

en: conf value "epub_publisher" should not be empty for EPUB3
ja: EPUB3出力では設定値 "epub_publisher" の指定が必要です

en: conf value "epub_copyright" (or "copyright")should not be empty for EPUB3
ja: EPUB3出力では設定値 "epub_copyright" (あるいは "copyright") の指定が必要です

en: conf value "epub_identifier" should not be empty for EPUB3
ja: EPUB3出力では設定値 "epub_identifier" の指定が必要です

en: conf value "version" should not be empty for EPUB3
ja: EPUB3出力では設定値 "version" が必要です

en: invalid css_file: %r, ignored
ja: 無効な css_file %r は無視されました

en: The message catalogs are in %(outdir)s.
ja: メッセージカタログは%(outdir)sにあります。

en: targets for %d template files
ja: 指定された %d 件のテンプレートファイル

en: reading templates...
ja: テンプレートの読み込み中...

en: writing message catalogs...
ja: メッセージカタログを出力中...

en: Look for any errors in the above output or in %(outdir)s/output.txt
ja: 上記の出力結果、または %(outdir)s /output.txt を見てエラーを確認してください

en: broken link: %s (%s)
ja: リンクが切れています: %s (%s)

en: Anchor '%s' not found
ja: アンカー '%s' が見つかりません

en: Failed to compile regex in linkcheck_allowed_redirects: %r %s
ja: linkcheck_allowed_redirects 内の正規表現のコンパイルに失敗しました: %r %s

en: The manual pages are in %(outdir)s.
ja: マニュアルページは %(outdir)s にあります。

en: no "man_pages" config value found; no manual pages will be written
ja: 設定値 "man_pages" が見つかりません。マニュアルページは書かれません

en: writing
ja: 書き込み中

en: "man_pages" config value references unknown document %s
ja: 設定値 "man_pages" が不明なドキュメント %s を参照しています

en: The HTML page is in %(outdir)s.
ja: HTML ページは%(outdir)sにあります。

en: assembling single document
ja: ドキュメントを1ページにまとめています

en: writing additional files
ja: 追加のファイルを出力

en: The Texinfo files are in %(outdir)s.
ja: Texinfoファイルは%(outdir)sにあります。

en: 
    Run 'make' in that directory to run these through makeinfo
    (use 'make info' here to do that automatically).
ja: 
    makeinfo コマンドで処理するため、そのディレクトリで 'make' を実行してください。
    （これを自動的に行うには、ここで 'make info' を使用してください）。

en: no "texinfo_documents" config value found; no documents will be written
ja: 設定値 "texinfo_documents" が見つかりません。ドキュメントは書き込まれません

en: "texinfo_documents" config value references unknown document %s
ja: 設定値 "texinfo_documents" は、不明なドキュメント %s を参照しています

en: processing %s
ja: 処理中 %s

en: resolving references...
ja: 参照を解決しています...

en: copying Texinfo support files
ja: Texinfo 関連ファイルをコピーしています

en: error writing file Makefile: %s
ja: Makefile の書き込みエラー: %s

en: The text files are in %(outdir)s.
ja: テキストファイルは%(outdir)sにあります。

en: error writing file %s: %s
ja: ファイル書き込みエラー %s: %s

en: The XML files are in %(outdir)s.
ja: XMLファイルは%(outdir)sにあります。

en: The pseudo-XML files are in %(outdir)s.
ja: pseudo-XMLファイルは%(outdir)sにあります。

en: build info file is broken: %r
ja: build info ファイルが壊れています: %r

en: The HTML pages are in %(outdir)s.
ja: HTMLページは%(outdir)sにあります。

en: Failed to read build info file: %r
ja: build info ファイルの読み込みに失敗しました: %r

en: %b %d, %Y
ja: %Y年%m月%d日

en: General Index
ja: 総合索引

en: index
ja: 索引

en: next
ja: 次へ

en: previous
ja: 前へ

en: generating indices
ja: 索引を生成中

en: writing additional pages
ja: 追加のページを出力中

en: copying downloadable files...
ja: ダウンロードファイルをコピー中...

en: cannot copy downloadable file %r: %s
ja: ダウンロードファイル %r をコピーできません: %s

en: Failed to copy a file in html_static_file: %s: %r
ja: html_static_file 内のファイルのコピーに失敗しました: %s: %r

en: copying static files
ja: 静的ファイルをコピー中

en: cannot copy static file %r
ja: 静的ファイル %r をコピーできません

en: copying extra files
ja: extraファイルをコピー中

en: cannot copy extra file %r
ja: extraファイル %r をコピーできませんでした

en: Failed to write build info file: %r
ja: build info ファイル %r の出力に失敗しました

en: search index couldn't be loaded, but not all documents will be built: the index will be incomplete.
ja: 検索インデックスを読み込めず、ドキュメントビルドの一部が不完全です。

en: page %s matches two patterns in html_sidebars: %r and %r
ja: ページ %s がhtml_sidebarsの複数のパターンに一致しました: %r と %r

en: a Unicode error occurred when rendering the page %s. Please make sure all config values that contain non-ASCII content are Unicode strings.
ja: ページ%sの読み込み中にUnicodeエラーが発生しました。非アスキー文字を含む設定値は全てUnicode文字列にしてください。

en: An error happened in rendering the page %s.
    Reason: %r
ja: %sページのレンダリング中にエラーが発生しました。
    理由: %r

en: dumping object inventory
ja: オブジェクト インベントリを出力

en: dumping search index in %s
ja: %s の検索インデックスを出力

en: invalid js_file: %r, ignored
ja: 無効な js_file %r は無視されました

en: Many math_renderers are registered. But no math_renderer is selected.
ja: 複数の math_renderer が登録されています。しかし math_renderer は選択されていません。

en: Unknown math_renderer %r is given.
ja: 不明な math_renderer %r が指定されました。

en: html_extra_path entry %r does not exist
ja: html_extra_path %r が見つかりません

en: html_extra_path entry %r is placed inside outdir
ja: html_extra_path %r がoutdir内に配置されます

en: html_static_path entry %r does not exist
ja: html_static_path %r が見つかりません

en: html_static_path entry %r is placed inside outdir
ja: html_static_path %r がoutdir内に配置されます

en: logo file %r does not exist
ja: ロゴファイル %r がありません

en: favicon file %r does not exist
ja: favicon ファイル %r がありません

en: html_add_permalinks has been deprecated since v3.5.0. Please use html_permalinks and html_permalinks_icon instead.
ja: html_add_permalinksはv3.5.0以降、非推奨となりました。代わりにhtml_permalinksとhtml_permalinks_iconを使用してください。

en: %s %s documentation
ja: %s %s ドキュメント

en: The LaTeX files are in %(outdir)s.
ja: LaTeXファイルは%(outdir)sにあります。

en: 
    Run 'make' in that directory to run these through (pdf)latex
    (use `make latexpdf' here to do that automatically).
ja: 
    (pdf)latex コマンドで処理するために、そのディレクトリで 'make' を実行してください。
    （これを自動的に行うには、ここで 'make latexpdf' を使用してください）。

en: no "latex_documents" config value found; no documents will be written
ja: 設定値 "latex_documents" が見つかりません。ドキュメントは書き込まれません

en: "latex_documents" config value references unknown document %s
ja: 設定値 "latex_documents" は、不明なドキュメント %s を参照しています

en: Index
ja: 索引

en: Release
ja: リリース

en: no Babel option known for language %r
ja: %r 言語向けの 既知の Babel オプションはありません

en: copying TeX support files
ja: TeX 関連ファイルをコピーしています

en: copying TeX support files...
ja: TeX 関連ファイルをコピー中...

en: copying additional files
ja: 追加のファイルをコピーしています

en: Unknown configure key: latex_elements[%r], ignored.
ja: 不明な設定値 latex_elements[%r] は無視されました。

en: Unknown theme option: latex_theme_options[%r], ignored.
ja: 不明なテーマオプション latex_theme_options[%r] は無視されました。

en: %r doesn't have "theme" setting
ja: %r に "theme" 設定がありません

en: %r doesn't have "%s" setting
ja: %r に "%s" 設定がありません

en: Exception occurred while building, starting debugger:
ja: ビルド中に例外が発生しました。デバッガを起動します:

en: Interrupted!
ja: 割り込まれました！

en: reST markup error:
ja: reST マークアップエラー:

en: Encoding error:
ja: エンコードエラー:

en: The full traceback has been saved in %s, if you want to report the issue to the developers.
ja: 完全なトレースバックを%sに保存しました。問題を開発者に報告するときに添付してください。

en: Recursion error:
ja: 再起呼び出しエラー:

en: This can happen with very large or deeply nested source files. You can carefully increase the default Python recursion limit of 1000 in conf.py with e.g.:
ja: これは、非常に大きなソースファイルや深くネストされたソースファイルで発生する可能性があります。conf.py で、Python のデフォルトの再帰回数制限である 1000 を、例えば次のように慎重に増やすことができます:

en: Exception occurred:
ja: 例外が発生しました

en: Please also report this if it was a user error, so that a better error message can be provided next time.
ja: 次期バージョンでのエラーメッセージ改善のために、ユーザーエラーの場合にも報告してください。

en: A bug report can be filed in the tracker at <https://github.com/sphinx-doc/sphinx/issues>. Thanks!
ja: バグ報告はこちらにお願いします <https://github.com/sphinx-doc/sphinx/issues> 。ご協力ありがとうございます！

en: job number should be a positive number
ja: ジョブ番号は正数でなければなりません

en: For more information, visit <https://www.sphinx-doc.org/>.
ja: 詳しくは、<https://www.sphinx-doc.org/>を見てください。

en: 
    Generate documentation from source files.
    
    sphinx-build generates documentation from the files in SOURCEDIR and places it
    in OUTPUTDIR. It looks for 'conf.py' in SOURCEDIR for the configuration
    settings. The 'sphinx-quickstart' tool may be used to generate template files,
    including 'conf.py'
    
    sphinx-build can create documentation in different formats. A format is
    selected by specifying the builder name on the command line; it defaults to
    HTML. Builders can also perform other tasks related to documentation
    processing.
    
    By default, everything that is outdated is built. Output only for selected
    files can be built by specifying individual filenames.
ja: 
    ソースファイルからドキュメントを生成します。
    
    sphinx-build は、SOURCEDIR 内のファイルをもとにドキュメントを生成し、
    OUTPUTDIR 内に配置します。またコンフィグ
    設定用に SOURCEDIR 内から
     'conf.py' を探します。'sphinx-quickstart' ツールを使うと
     'conf.py' を含むテンプレートファイルを生成することができます。
    
    sphinx-build は、さまざまな形式のドキュメントを作成することができます。フォーマットは、
    コマンドラインでビルダー名を指定して選択します。デフォルトは
    HTML です。ビルダーはドキュメント化処理に関連した他のタスクも実行できます。
    
    デフォルトでは、古いものはすべてビルドされています。個別にファイル名を指定することで、
    選択したファイルのみ出力することもできます。

en: path to documentation source files
ja: ドキュメントソースファイルへのパス

en: path to output directory
ja: 出力先ディレクトリへのパス

en: a list of specific files to rebuild. Ignored if -a is specified
ja: 再構築するための設定ファイルのリスト。 -a が指定されている場合は無視されます

en: general options
ja: 一般的なオプション

en: builder to use (default: html)
ja: 使用するビルダー（デフォルト：html）

en: write all files (default: only write new and changed files)
ja: すべてのファイルに書き込む（デフォルト: 新規ファイルまたは変更されたファイルのみ）

en: don't use a saved environment, always read all files
ja: 保存された環境は使わず、常に全てのファイルを読み込む

en: path for the cached environment and doctree files (default: OUTPUTDIR/.doctrees)
ja: キャッシュされた環境とDoctreeファイルへのパス（デフォルト：OUTPUTDIR/.doctrees）

en: build in parallel with N processes where possible (special value "auto" will set N to cpu-count)
ja: 可能な場合、ビルドを N 個のプロセスで並列実行する（特別な値 "auto" は N を cpu-count に設定する）

en: path where configuration file (conf.py) is located (default: same as SOURCEDIR)
ja: 設定ファイル（conf.py）がある場所のパス（デフォルト：SOURCEDIRと同じ場所）

en: use no config file at all, only -D options
ja: 設定ファイルを使用せず、-Dオプションのみを使用

en: override a setting in configuration file
ja: 設定ファイルの設定を上書きする

en: pass a value into HTML templates
ja: HTMLテンプレートに値を渡す

en: define tag: include "only" blocks with TAG
ja: 定義タグ: TAG ブロック"のみ"含む

en: nit-picky mode, warn about all missing references
ja: nit-picky モード。不足しているすべての参照について警告する

en: console output options
ja: コンソール出力オプション

en: increase verbosity (can be repeated)
ja: 精度の増加（繰り返し可能）

en: no output on stdout, just warnings on stderr
ja: 標準出力には出力せず、標準エラー出力に警告を出すのみ

en: no output at all, not even warnings
ja: 何も出力せず、警告もしない

en: do emit colored output (default: auto-detect)
ja: 色分けで出力する（デフォルト：自動検出）

en: do not emit colored output (default: auto-detect)
ja: 色分けの出力をしない（デフォルト：自動検出）

en: write warnings (and errors) to given file
ja: 指定ファイルに警告（およびエラー）を書き込む

en: turn warnings into errors
ja: 警告をエラーとして扱う

en: with -W, keep going when getting warnings
ja: -Wを指定すると、警告が表示されたときは実行を続ける

en: show full traceback on exception
ja: 例外時にフルトレースバックを表示する

en: run Pdb on exception
ja: 例外が発生したときにPdbを実行する

en: cannot find files %r
ja: ファイル %r が見つかりません

en: cannot combine -a option and filenames
ja: -aオプションとファイル名を組み合わせることはできません

en: cannot open warning file %r: %s
ja: 警告ファイル %r を開けません: %s

en: -D option argument must be in the form name=value
ja: -Dオプション引数は name = value の形式でなければなりません

en: -A option argument must be in the form name=value
ja: -Aオプション引数は name = value の形式でなければなりません

en: automatically insert docstrings from modules
ja: モジュールから自動的に docstring を挿入する

en: automatically test code snippets in doctest blocks
ja: doctest ブロック内のコードスニペットを自動的にテストする

en: link between Sphinx documentation of different projects
ja: 異なるプロジェクトのSphinxドキュメント間のリンク

en: write "todo" entries that can be shown or hidden on build
ja: ビルド時に表示または非表示にできる "todo" エントリを書く

en: checks for documentation coverage
ja: ドキュメントの適用範囲を確認する

en: include math, rendered as PNG or SVG images
ja: PNG または SVG 画像としてレンダリングされた数学を含む

en: include math, rendered in the browser by MathJax
ja: MathJax によってブラウザにレンダリングされた数学を含む

en: conditional inclusion of content based on config values
ja: 設定値に基づくコンテンツの条件付き包含

en: include links to the source code of documented Python objects
ja: 文書化された Python オブジェクトのソースコードへのリンクを含める

en: create .nojekyll file to publish the document on GitHub pages
ja: GitHub ページにドキュメントを公開するための .nojekyll ファイルを作成する

en: Please enter a valid path name.
ja: 有効なパス名を入力してください。

en: Please enter some text.
ja: 何か入力してください。

en: Please enter one of %s.
ja: %sのいずれかを入力してください。

en: Please enter either 'y' or 'n'.
ja: 'y' または 'n' を入力してください。

en: Please enter a file suffix, e.g. '.rst' or '.txt'.
ja: ファイルの拡張子を入力してください。例:  '.rst' または '.txt'。

en: Welcome to the Sphinx %s quickstart utility.
ja: Sphinx %s クイックスタートユーティリティへようこそ。

en: Please enter values for the following settings (just press Enter to
    accept a default value, if one is given in brackets).
ja: 以下の設定値を入力してください（Enter キーのみ押した場合、
    かっこで囲まれた値をデフォルト値として受け入れます）。

en: Selected root path: %s
ja: 選択されたルートパス: %s

en: Enter the root path for documentation.
ja: ドキュメントのルートパスを入力してください。

en: Root path for the documentation
ja: ドキュメントのルートパス

en: Error: an existing conf.py has been found in the selected root path.
ja: エラー：選択されたルートパスに既存の conf.py が見つかりました。

en: sphinx-quickstart will not overwrite existing Sphinx projects.
ja: sphinx-quickstart は、既存の Sphinx プロジェクトを上書きしません。

en: Please enter a new root path (or just Enter to exit)
ja: 新しいルートパスを入力してください（または Enter を押すことで終了します）。

en: You have two options for placing the build directory for Sphinx output.
    Either, you use a directory "_build" within the root path, or you separate
    "source" and "build" directories within the root path.
ja: Sphinx 出力用のビルドディレクトリを配置する方法は2つあります。
    ルートパス内にある "_build" ディレクトリを使うか、
    ルートパス内に "source" と "build" ディレクトリを分ける方法です。

en: Separate source and build directories (y/n)
ja: ソースディレクトリとビルドディレクトリを分ける（y / n）

en: Inside the root directory, two more directories will be created; "_templates"
    for custom HTML templates and "_static" for custom stylesheets and other static
    files. You can enter another prefix (such as ".") to replace the underscore.
ja: プロジェクトのルートディレクトリに 2つ以上のディレクトリが作成されます。
    カスタマイズしたHTMLテンプレート用の"_templates"ディレクトリと、カスタマイズしたスタイルシート等を置く"_static"ディレクトリがあります。
    これらのディレクトリは "_" で始まっていますが、別の文字("."など)で始まるように指定できます。

en: Name prefix for templates and static dir
ja: テンプレートと静的ディレクトリの名前プレフィックス

en: The project name will occur in several places in the built documentation.
ja: プロジェクト名は、ビルドされたドキュメントのいくつかの場所にあります。

en: Project name
ja: プロジェクト名

en: Author name(s)
ja: 著者名（複数可）

en: Sphinx has the notion of a "version" and a "release" for the
    software. Each version can have multiple releases. For example, for
    Python the version is something like 2.5 or 3.0, while the release is
    something like 2.5.1 or 3.0a1. If you don't need this dual structure,
    just set both to the same value.
ja: Sphinx には、ソフトウェアに対して "バージョン" と "リリース" という概念が
    あります。各バージョンは複数のリリースを持つことができます。
    例えば、Python だとバージョンが 2.5 や 3.0 のように分かれているように、
    リリースも 2.5.1 や 3.0a1 のように分けて持つことができます。もしこのような多重構成が必要ない場合は、
    両方を同じ値に設定するだけです。

en: Project version
ja: プロジェクトのバージョン

en: Project release
ja: プロジェクトのリリース

en: If the documents are to be written in a language other than English,
    you can select a language here by its language code. Sphinx will then
    translate text that it generates into that language.
    
    For a list of supported codes, see
    https://www.sphinx-doc.org/en/master/usage/configuration.html#confval-language.
ja: ドキュメントを英語以外の言語で書く場合は、
     言語コードで言語を選択できます。Sphinx は生成したテキストをその言語に翻訳します。
    
    サポートされているコードのリストについては、
    https://www.sphinx-doc.org/en/master/usage/configuration.html#confval-language を参照してください。

en: Project language
ja: プロジェクトの言語

en: The file name suffix for source files. Commonly, this is either ".txt"
    or ".rst". Only files with this suffix are considered documents.
ja: ソースファイルのファイル名の拡張子。一般的には、".txt"または".rst "のどちらかです。この拡張子を持つファイルだけがドキュメントとみなされます。

en: Source file suffix
ja: ソース・ファイルサフィックス

en: One document is special in that it is considered the top node of the
    "contents tree", that is, it is the root of the hierarchical structure
    of the documents. Normally, this is "index", but if your "index"
    document is a custom template, you can also set this to another filename.
ja: 1つのドキュメントは、"コンテンツツリー"の最上位ノードと
    見なされるという点で特別です。つまり、それはドキュメントにおける階層構造のルートである
    ということです。通常、これは "index" ですが、
    "index" ドキュメントがカスタムテンプレートの場合、これを別のファイル名に設定することもできます。

en: Name of your master document (without suffix)
ja: マスター文書の名前（拡張子を除く）

en: Error: the master file %s has already been found in the selected root path.
ja: エラー：マスタファイル %s は、選択されたルートパス上で既に存在します。

en: sphinx-quickstart will not overwrite the existing file.
ja: sphinx-quickstart は既存のファイルを上書きしません。

en: Please enter a new file name, or rename the existing file and press Enter
ja: 新しいファイル名を入力するか、既存のファイルの名前を変更してEnterキーを押してください。

en: Indicate which of the following Sphinx extensions should be enabled:
ja: 次の Sphinx 拡張機能のうちどれを有効にするかを指定します。

en: Note: imgmath and mathjax cannot be enabled at the same time. imgmath has been deselected.
ja: 注：imgmath と mathjax を同時に有効にすることはできません。 imgmath は未選択になります。

en: A Makefile and a Windows command file can be generated for you so that you
    only have to run e.g. `make html' instead of invoking sphinx-build
    directly.
ja: Makefile と Windows コマンドファイルは生成することができるので、
    後は実行するだけです。例えば、直接 sphinx-build を実行する代わりに `make html` を
    実行します。

en: Create Makefile? (y/n)
ja: Makefile を作成しますか？ （y/n）

en: Create Windows command file? (y/n)
ja: Windows コマンドファイルを作成しますか？（y/n）

en: Creating file %s.
ja: ファイル %s を作成しています。

en: File %s already exists, skipping.
ja: ファイル %s は既に存在しますのでスキップします。

en: Finished: An initial directory structure has been created.
ja: 終了：初期ディレクトリ構造が作成されました。

en: You should now populate your master file %s and create other documentation
    source files.
ja: マスターファイル %s を作成して
    他のドキュメントソースファイルを作成します。

en: Use the Makefile to build the docs, like so:
       make builder
ja: 次のように Makefile を使ってドキュメントを作成します。
     make builder

en: Use the sphinx-build command to build the docs, like so:
       sphinx-build -b builder %s %s
ja: 次のように、ドキュメントを構築するには sphinx-build コマンドを使用してください。
     sphinx-build -b builder %s %s

en: where "builder" is one of the supported builders, e.g. html, latex or linkcheck.
ja: "builder" はサポートされているビルダーの 1 つです。 例: html, latex, または linkcheck。

en: 
    Generate required files for a Sphinx project.
    
    sphinx-quickstart is an interactive tool that asks some questions about your
    project and then generates a complete documentation directory and sample
    Makefile to be used with sphinx-build.
ja: 
    Sphinx プロジェクトに必要なファイルを生成します。
    
    sphinx-quickstart は、いくつかの質問であなたの
    プロジェクトを生成するためのディレクトリと、sphinx-build と一緒に使える
    サンプルのMakefileを作成してくれるインタラクティブなツールです。

en: quiet mode
ja: Quiet モード

en: Structure options
ja: 構成オプション

en: if specified, separate source and build dirs
ja: 記述した場合、ソースとビルドのディレクトリを分割します。

en: if specified, create build dir under source dir
ja: 指定された場合、ソースディレクトリの下にビルドディレクトリを作成します。

en: replacement for dot in _templates etc.
ja: _templates などのドットの置き換え

en: Project basic options
ja: プロジェクトの基本オプション

en: project name
ja: プロジェクト名

en: author names
ja: 著者名

en: version of project
ja: プロジェクトのバージョン

en: release of project
ja: プロジェクトのリリース

en: document language
ja: ドキュメント言語

en: source file suffix
ja: ソース・ファイルサフィックス

en: master document name
ja: マスタードキュメント名

en: use epub
ja: epubを利用する

en: Extension options
ja: 拡張オプション

en: enable %s extension
ja: %s 拡張を有効にする

en: enable arbitrary extensions
ja: 任意の拡張を有効にする

en: Makefile and Batchfile creation
ja: Makefileとbatファイルの生成オプション

en: create makefile
ja: makefileを作成する

en: do not create makefile
ja: makefileを作成しない

en: create batchfile
ja: batファイルを作成する

en: do not create batchfile
ja: batファイルを作成しない

en: use make-mode for Makefile/make.bat
ja: Makefile / make.bat 向けに make-mode を使う

en: do not use make-mode for Makefile/make.bat
ja: Makefile / make.bat 向けに make-mode を使わないでください。

en: Project templating
ja: プロジェクトテンプレート

en: template directory for template files
ja: テンプレートファイルのテンプレートディレクトリ

en: define a template variable
ja: テンプレート変数の定義

en: "quiet" is specified, but any of "project" or "author" is not specified.
ja: "quiet" が指定されていますが、 "project" または "author" のいずれも指定されていません。

en: Error: specified path is not a directory, or sphinx files already exist.
ja: エラー：指定されたパスはディレクトリではないか、または sphinx ファイルが既に存在します。

en: sphinx-quickstart only generate into a empty directory. Please specify a new root path.
ja: sphinx-quickstart は空のディレクトリにのみ生成します。新しいルートパスを指定してください。

en: Invalid template variable: %s
ja: 無効なテンプレート変数: %s

en: non-whitespace stripped by dedent
ja: デデントによる空白の除去

en: Invalid caption: %s
ja: 不正な caption です: %s

en: line number spec is out of range(1-%d): %r
ja: 行番号の指定が範囲外です (1-%d): %r

en: Cannot use both "%s" and "%s" options
ja: "%s" と "%s" のオプションは同時に使用できません

en: Include file %r not found or reading it failed
ja: インクルードファイル %r が見つからないか読み込めません

en: Encoding %r used for reading included file %r seems to be wrong, try giving an :encoding: option
ja: エンコーディング %r はインクルードファイル %r の読み込みに適さないようです。:encoding: オプションを追加してみてください

en: Object named %r not found in include file %r
ja: %r という名前のオブジェクトがインクルードファイル %r 内に見つかりません

en: Cannot use "lineno-match" with a disjoint set of "lines"
ja:  "lineno-match" は不連続な "lines" に対して使用できません

en: Line spec %r: no lines pulled from include file %r
ja: 指定された %r に一致する行がインクルードファイル %r にありませんでした

en: toctree glob pattern %r didn't match any documents
ja: toctree グローブ・パターン %r はどのドキュメントにもマッチしませんでした。

en: toctree contains reference to excluded document %r
ja: toctree に除外したドキュメントへの参照が含まれています %r

en: toctree contains reference to nonexisting document %r
ja: toctree に存在しないドキュメントへの参照が含まれています %r

en: duplicated entry found in toctree: %s
ja: toctree で重複したエントリが見つかりました: %s

en: Section author:
ja: この節の作者:

en: Module author:
ja: モジュールの作者:

en: Code author:
ja: コードの作者:

en: Author:
ja: 作者:

en: ":file:" option for csv-table directive now recognizes an absolute path as a relative path from source directory. Please update your document.
ja: csv-table ディレクティブの ":file:" オプションは、絶対パスをソースディレクトリからの相対パスとして認識するようになりました。ドキュメントを更新してください。

en: Parameters
ja: パラメータ

en: Return values
ja: 戻り値

en: Returns
ja: 戻り値

en: Return type
ja: 戻り値の型

en: member
ja: のメンバ変数

en: variable
ja: 変数

en: function
ja: の関数

en: macro
ja: のマクロ

en: enum
ja: 列挙型

en: type
ja: のデータ型

en: function parameter
ja: 関数パラメータ

en: New in version %s
ja: バージョン %s で追加

en: Changed in version %s
ja: バージョン %s で変更

en: Deprecated since version %s
ja: バージョン %s で非推奨

en: duplicate citation %s, other instance in %s
ja: 引用 %s はすでに %s で使われています

en: Citation [%s] is not referenced.
ja: 引用 [%s] は参照されていません。

en: Template Parameters
ja: テンプレートパラメータ

en: Throws
ja: 例外

en: class
ja: クラス

en: concept
ja: コンセプト

en: template parameter
ja: テンプレート・パラメータ

en: %s() (built-in function)
ja: %s() (組み込み関数)

en: %s() (%s method)
ja: %s() (%s のメソッド)

en: %s() (class)
ja: %s() (クラス)

en: %s (global variable or constant)
ja: %s (グローバル変数または定数)

en: %s (%s attribute)
ja: %s (%s の属性)

en: Arguments
ja: 引数

en: %s (module)
ja: %s (モジュール)

en: method
ja: メソッド

en: data
ja: データ

en: attribute
ja: の属性

en: module
ja: モジュール

en: duplicate %s description of %s, other %s in %s
ja: %s の記述 %s はすでに %s で %s が使われています

en: duplicate label of equation %s, other instance in %s
ja: 数式 %s のラベルはすでに %s で使われています

en: Invalid math_eqref_format: %r
ja: 無効な math_eqref_format: %r

en: keyword
ja: キーワード

en: operator
ja: 演算子

en: object
ja: オブジェクト

en: exception
ja: 例外

en: statement
ja: 文

en: built-in function
ja: 組み込み関数

en: Variables
ja: 変数

en: Raises
ja: 例外

en: %s() (in module %s)
ja: %s() (%s モジュール)

en: %s (in module %s)
ja: %s (%s モジュール)

en: %s (built-in variable)
ja: %s (組み込み変数)

en: %s (built-in class)
ja: %s (組み込みクラス)

en: %s (class in %s)
ja: %s (%s のクラス)

en: %s() (%s class method)
ja: %s() (%s のクラスメソッド)

en: %s (%s property)
ja: %s (%s のプロパティ)

en: %s() (%s static method)
ja: %s() (%s の静的メソッド)

en: Python Module Index
ja: Pythonモジュール索引

en: modules
ja: モジュール

en: Deprecated
ja: 非推奨

en: class method
ja: クラスメソッド

en: static method
ja: の静的メソッド

en: property
ja: プロパティ

en: duplicate object description of %s, other instance in %s, use :noindex: for one of them
ja: %s のオブジェクト記述、 %s の他の​​インスタンスを複製し、そのうちの1つに :noindex: を使用します

en: more than one target found for cross-reference %r: %s
ja: 相互参照 %r に複数のターゲットが見つかりました: %s

en:  (deprecated)
ja:  (非推奨)

en: %s (directive)
ja: %s (ディレクティブ)

en: :%s: (directive option)
ja: :%s: (ディレクティブオプション)

en: %s (role)
ja: %s (ロール)

en: directive
ja: ディレクティブ

en: directive-option
ja: ディレクティブオプション

en: role
ja: ロール

en: duplicate description of %s %s, other instance in %s
ja: %s の記述 %s はすでに %s で使われています

en: environment variable; %s
ja: 環境変数; %s

en: Malformed option description %r, should look like "opt", "-opt args", "--opt args", "/opt args" or "+opt args"
ja: 不正なオプションの説明 %r は、"opt"、"-opt args"、"--opt args"、"/opt args" または "+opt args" のようになります。

en: %s command line option
ja: %s コマンドラインオプション

en: command line option
ja: コマンドラインオプション

en: glossary term must be preceded by empty line
ja: 用語集の前に空行が必要です

en: glossary terms must not be separated by empty lines
ja: 用語集の用語は空行で区切ってはいけません

en: glossary seems to be misformatted, check indentation
ja: 用語集のフォーマットが間違っているようです。インデントを確認してください

en: glossary term
ja: 用語集の項目

en: grammar token
ja: 文法トークン

en: reference label
ja: 参照ラベル

en: environment variable
ja: 環境変数

en: program option
ja: プログラムオプション

en: Module Index
ja: モジュール索引

en: Search Page
ja: 検索ページ

en: duplicate label %s, other instance in %s
ja: ラベル %s はすでに %s で使われています

en: duplicate %s description of %s, other instance in %s
ja: %s の記述 %s はすでに %s で使われています

en: numfig is disabled. :numref: is ignored.
ja: numfig は無効です。:numref: は無視されます。

en: Failed to create a cross reference. Any number is not assigned: %s
ja: クロスリファレンスの作成に失敗しました。番号が割り当てられていません: %s

en: the link has no caption: %s
ja: リンクにキャプションがありません: %s

en: invalid numfig_format: %s (%r)
ja: 無効な numfig_format: %s (%r)

en: invalid numfig_format: %s
ja: 無効な numfig_format: %s

en: new config
ja: 新しい設定

en: config changed
ja: 変更された設定

en: extensions changed
ja: 変更された拡張

en: build environment version not current
ja: ビルド環境のバージョンが最新ではありません

en: source directory has changed
ja: ソースディレクトリが変更されました

en: This environment is incompatible with the selected builder, please choose another doctree directory.
ja: この環境は選択したビルダーと互換性がありません。別の doctree ディレクトリーを選択してください。

en: Failed to scan documents in %s: %r
ja: %s のドキュメントをスキャンできませんでした: %r

en: Domain %r is not registered
ja: ドメイン %r はまだ登録されていません

en: self referenced toctree found. Ignored.
ja: 自己参照している toctree が見つかりました。無視します。

en: document isn't included in any toctree
ja: ドキュメントはどの toctree にも含まれていません

en: see %s
ja: %sを参照

en: see also %s
ja: %sも参照

en: unknown index entry type %r
ja: 不明なインデックスエントリタイプ %r

en: Symbols
ja: 記号

en: circular toctree references detected, ignoring: %s <- %s
ja: 循環参照している toctree が検出されましたので無視します: %s <- %s

en: toctree contains reference to document %r that doesn't have a title: no link will be generated
ja: toctree にはタイトルのないドキュメント %r への参照が含まれています: リンクは生成されません

en: image file not readable: %s
ja: 画像ファイルが読み込めません: %s

en: image file %s not readable: %s
ja: 画像ファイル %s が読み込めません: %s

en: download file not readable: %s
ja: ダウンロードファイルが読み込めません: %s

en: %s is already assigned section numbers (nested numbered toctree?)
ja: %s はすでにセクション番号が割り当てられています (入れ子になった番号の toctree ?)

en: Would create file %s.
ja: ファイル %s を作成したものとします。

en: 
    Look recursively in <MODULE_PATH> for Python modules and packages and create
    one reST file with automodule directives per package in the <OUTPUT_PATH>.
    
    The <EXCLUDE_PATTERN>s can be file and/or directory patterns that will be
    excluded from generation.
    
    Note: By default this script will not overwrite already created files.
ja: 
    <MODULE_PATH> 内を再帰的に調べてPython のモジュールとパッケージ、
    後は1つのreST ファイルを <OUTPUT_PATH> 内にあるパッケージ毎の automodule ディレクティブに作成します。
    
    <EXCLUDE_PATTERN> は、ファイル、またはディレクトリ、または両方のパターンを
    生成処理から除外することができます。
    
    注：デフォルトでは、このスクリプトはすでに作成されているファイルを上書きしません。

en: path to module to document
ja: ドキュメントへのモジュールパス

en: fnmatch-style file and/or directory patterns to exclude from generation
ja: 生成処理から除外するための、ファイル、ディレクトリ、または両方のパターンを記した fnmatch-style 形式

en: directory to place all output
ja: すべての生成データを配置するディレクトリ

en: maximum depth of submodules to show in the TOC (default: 4)
ja: 目次に表示するサブモジュールの最大深度 (デフォルト: 4)

en: overwrite existing files
ja: 存在するファイルは上書きする

en: follow symbolic links. Powerful when combined with collective.recipe.omelette.
ja: シンボリックリンクをたどります。collective.recipe.omeletteと組み合わせると強力です。

en: run the script without creating files
ja: ファイルを作成せずにスクリプトを実行する

en: put documentation for each module on its own page
ja: 各モジュールのドキュメントをそれぞれのページに配置する

en: include "_private" modules
ja: "_private" モジュールを含めます。

en: filename of table of contents (default: modules)
ja: 目次のファイル名 (デフォルト: モジュール)

en: don't create a table of contents file
ja: 目次ファイルを生成しない

en: don't create headings for the module/package packages (e.g. when the docstrings already contain them)
ja: module/package パッケージの見出しを生成しない (例: docstring にすでにそれらが含まれている場合など)

en: put module documentation before submodule documentation
ja: サブモジュールのドキュメントの前に、モジュールのドキュメントを置く

en: interpret module paths according to PEP-0420 implicit namespaces specification
ja: PEP-0420 暗黙の名前空間の指定に従って、モジュールパスを解釈する

en: file suffix (default: rst)
ja: ファイルの拡張子 (デフォルト: rst)

en: generate a full project with sphinx-quickstart
ja: sphinx-quickstart を使って完全なプロジェクトを生成する

en: append module_path to sys.path, used when --full is given
ja: module_pathを sys.path に追加します。--full が与えられたときに使用されます。

en: project name (default: root module name)
ja: プロジェクト名 (デフォルト: ルートモジュール名)

en: project author(s), used when --full is given
ja: プロジェクト著者名(複数可)。--full が与えられたときに使用されます。

en: project version, used when --full is given
ja: プロジェクトバージョン。--full が与えられたときに使用されます。

en: project release, used when --full is given, defaults to --doc-version
ja: プロジェクトのリリースバージョン。--full が与えられたときに使用されます。デフォルトは --doc-version

en: extension options
ja: 拡張オプション

en: %s is not a directory.
ja: %s はディレクトリではありません。

en: invalid regex %r in %s
ja: 無効な正規表現 %r が %s 内に見つかりました

en: Testing of coverage in the sources finished, look at the results in %(outdir)spython.txt.
ja: ソース内のカバレッジのテストが終了したら、%(outdir)spython.txt の結果を確認してください。

en: invalid regex %r in coverage_c_regexes
ja: coverage_c_regexes 内に無効な正規表現 %r があります

en: module %s could not be imported: %s
ja: モジュール %s をインポートできませんでした: %s

en: missing '+' or '-' in '%s' option.
ja: '%s' オプション内に '+' または '-' が不足しています

en: '%s' is not a valid option.
ja: '%s' は正しいオプションではありません

en: '%s' is not a valid pyversion option
ja: '%s' は正しい pyversion オプションではありません

en: invalid TestCode type
ja: 無効な TestCode タイプ

en: Testing of doctests in the sources finished, look at the results in %(outdir)s/output.txt.
ja: ソース内の doctests のテストが終了したら、%(outdir)s/output.txt の結果を確認してください。

en: no code/output in %s block at %s:%s
ja: %sブロックにあるコード/出力 が %s にありません: %s

en: ignoring invalid doctest code: %r
ja: 無効な doctest コードは無視されます: %r

en: ====================== slowest reading durations =======================
ja: ====================== 最も遅い読み取り時間 =======================

en: hardcoded link %r could be replaced by an extlink (try using %r instead)
ja: ハードコードされたリンク %r は 拡張リンクに置き換えられる可能性があります (代わりに %r を使用してみてください)。

en: Graphviz directive cannot have both content and a filename argument
ja: Graphviz ディレクティブはコンテンツとファイル名の両方の引数を持つことは出来ません

en: External Graphviz file %r not found or reading it failed
ja: 外部の Graphviz ファイル %r が見つからないか読み込めません

en: Ignoring "graphviz" directive without content.
ja: コンテンツのない "graphviz" ディレクティブを無視します

en: dot did not produce an output file:
    [stderr]
    %r
    [stdout]
    %r
ja: dotは出力ファイルを生成しませんでした:
    [stderr]
    %r
    [stdout]
    %r

en: dot command %r cannot be run (needed for graphviz output), check the graphviz_dot setting
ja: dot コマンド %r は実行できません (graphviz 出力のために必要です)。graphviz_dot の設定を確認してください

en: dot exited with error:
    [stderr]
    %r
    [stdout]
    %r
ja: dot はエラー終了しました:
    [stderr]
    %r
    [stdout]
    %r

en: graphviz_output_format must be one of 'png', 'svg', but is %r
ja: graphviz_output_format は %r ではなく 'png' か 'svg' でなければなりません

en: dot code %r: %s
ja: dot コード %r: %s

en: [graph: %s]
ja: [グラフ: %s]

en: [graph]
ja: [グラフ]

en: convert exited with error:
    [stderr]
    %r
    [stdout]
    %r
ja: 変換処理はエラー終了しました:
    [stderr]
    %r
    [stdout]
    %r

en: convert command %r cannot be run, check the image_converter setting
ja: convert コマンド %r は実行できません。image_converter の設定を確認してください

en: LaTeX command %r cannot be run (needed for math display), check the imgmath_latex setting
ja: LaTeX コマンド %r を実行できません (数式表示のために必要です)。imgmath_latex の設定を確認してください

en: %s command %r cannot be run (needed for math display), check the imgmath_%s setting
ja: %s コマンド %r を実行できません (数式表示のために必要です)。imgmath_%s の設定を確認してください

en: display latex %r: %s
ja: latex の表示 %r: %s

en: inline latex %r: %s
ja: latex のインライン表示 %r: %s

en: Permalink to this equation
ja: この数式へのパーマリンク

en: intersphinx inventory has moved: %s -> %s
ja: intersphinx インベントリは移動しました: %s -> %s

en: loading intersphinx inventory from %s...
ja: %s から intersphinx インベントリをロード中...

en: encountered some issues with some of the inventories, but they had working alternatives:
ja: いくつかのインベントリでいくつかの問題に遭遇しましたが、代替手段を持っていました:

en: failed to reach any of the inventories with the following issues:
ja: 以下の問題があるため、いくつかのインベントリは到達できませんでした:

en: intersphinx identifier %r is not string. Ignored
ja: intersphinx 識別子 %r は文字列ではありません。無視します

en: Failed to read intersphinx_mapping[%s], ignored: %r
ja: intersphinx_mapping [%s] の読み取りに失敗しました。無視します: %r

en: [source]
ja: [ソース]

en: Todo
ja: 課題

en: TODO entry found: %s
ja: TODO エントリーが見つかりました: %s

en: (The <<original entry>> is located in %s, line %d.)
ja: (<<original entry>> は、 %s の %d 行目です)

en: original entry
ja: 元のエントリ

en: highlighting module code...
ja: モジュールコードをハイライトしています...

en: [docs]
ja: [ドキュメント]

en: Module code
ja: モジュールコード

en: <h1>Source code for %s</h1>
ja: <h1>%s のソースコード</h1>

en: Overview: module code
ja: 概要: モジュールコード

en: <h1>All modules for which code is available</h1>
ja: <h1>全モジュールのうち、コードを読めるもの</h1>

en: invalid value for member-order option: %s
ja: member-order オプションに無効な値があります: %s

en: invalid value for class-doc-from option: %s
ja: class-doc-from オプションに無効な値があります: %s

en: invalid signature for auto%s (%r)
ja: auto%s (%r) の署名が無効です

en: error while formatting arguments for %s: %s
ja: %sの引数のフォーマット中にエラーが発生しました: %s

en: missing attribute %s in object %s
ja: オブジェクト %s に属性 %s がありません

en: don't know which module to import for autodocumenting %r (try placing a "module" or "currentmodule" directive in the document, or giving an explicit module name)
ja: ドキュメントの自動生成 %r のためにどのモジュールをインポートするのか分かりません (ドキュメントに "module"または "currentmodule"ディレクティブを配置するか、明示的なモジュール名を指定してください)

en: A mocked object is detected: %r
ja: モックオブジェクトが検出されました: %r

en: error while formatting signature for %s: %s
ja: %s のシグネチャをフォーマット中にエラーが発生しました: %s

en: "::" in automodule name doesn't make sense
ja: automodule 名の "::" は意味がありません

en: signature arguments or return annotation given for automodule %s
ja: automodule に与えられた署名引数、または戻り値となるアノテーション %s

en: __all__ should be a list of strings, not %r (in module %s) -- ignoring __all__
ja: __all__ は文字列のリストでなければなりません。%r (%s モジュールの中) ではないです -- ignoring __all__

en: missing attribute mentioned in :members: option: module %s, attribute %s
ja: members: オプションで指定された属性がありません: モジュール %s、属性 %s

en: Failed to get a function signature for %s: %s
ja: %s の関数シグネチャの取得に失敗しました: %s

en: Failed to get a constructor signature for %s: %s
ja: %s のコンストラクタ署名の取得に失敗しました: %s

en: Bases: %s
ja: ベースクラス: %s

en: alias of %s
ja: %sの別名です。

en: alias of TypeVar(%s)
ja: TypeVar(%s)のエイリアスです。

en: Failed to get a method signature for %s: %s
ja: %s のメソッド・シグネチャの取得に失敗しました: %s

en: Invalid __slots__ found on %s. Ignored.
ja: 無効な __slots__ が %s で見つかりました。無視されました。

en: Failed to parse a default argument value for %r: %s
ja: %r の既定の引数値の解析に失敗しました: %s。

en: Failed to update signature for %r: parameter not found: %s
ja: %r のシグネチャの更新に失敗しました: パラメータが見つかりません: %s。

en: Failed to parse type_comment for %r: %s
ja: %rのtype_commentを解析できませんでした: %s

en: autosummary references excluded document %r. Ignored.
ja: autosummary は除外したドキュメント %r を参照しています。無視されます。

en: autosummary: stub file not found %r. Check your autosummary_generate setting.
ja: autosummary: stubファイルが見つかりません%r。autosummary_generate設定を確認してください。

en: A captioned autosummary requires :toctree: option. ignored.
ja: キャプション付きオートサマリーには :toctree: オプションが必要です。

en: failed to parse name %s
ja: %sの名前を解析できませんでした

en: failed to import object %s
ja: %sオブジェクトをインポートできませんでした

en: autosummary_generate: file not found: %s
ja: autosummary_generate: ファイルが見つかりません: %s

en: autosummary generats .rst files internally. But your source_suffix does not contain .rst. Skipped.
ja: autosummary は内部的に rst ファイルを生成します。しかしあなたの source_suffix は rst ファイルに含まれていませんでした。スキップします。

en: autosummary: failed to determine %r to be documented, the following exception was raised:
    %s
ja: autosummary: ドキュメント化する %r の決定に失敗しました。次の例外が発生しました:
    %s

en: [autosummary] generating autosummary for: %s
ja: [autosummary] %s の autosummary を生成中

en: [autosummary] writing to %s
ja: [autosummary] %s に書き込み中

en: 
    Generate ReStructuredText using autosummary directives.
    
    sphinx-autogen is a frontend to sphinx.ext.autosummary.generate. It generates
    the reStructuredText files from the autosummary directives contained in the
    given input files.
    
    The format of the autosummary directive is documented in the
    ``sphinx.ext.autosummary`` Python module and can be read using::
    
      pydoc sphinx.ext.autosummary
ja: 
    autosummary ディレクティブを使って ReStructuredText を生成します。
    
    sphinx-autogen は sphinx.ext.autosummary.generate のフロントエンドです。
    入力されたファイルを含む autosummary ディレクティブから reStructuredText ファイルを
    生成します。
    
    autosummary ディレクティブのフォーマットは
    ``sphinx.ext.autosummary`` に記載されています。Pythonモジュールと :: を使って読むことができます。
    
    pydoc sphinx.ext.autosummary

en: source files to generate rST files for
ja: rST ファイルを生成するためのソースファイル

en: directory to place all output in
ja: すべての生成データを配置するディレクトリ

en: default suffix for files (default: %(default)s)
ja: ファイルのデフォルト拡張子 (デフォルト: %(default)s)

en: custom template directory (default: %(default)s)
ja: カスタムテンプレートディレクトリ (デフォルト: %(default)s)

en: document imported members (default: %(default)s)
ja: インポートしたメンバーのドキュメント (デフォルト: %(default)s)

en: document exactly the members in module __all__ attribute. (default: %(default)s)
ja: モジュール __all__ 属性に含まれるメンバーのみを対象としたドキュメントを作成します。(デフォルト: %(default)s)

en: Keyword Arguments
ja: キーワード引数

en: Example
ja: サンプル

en: Examples
ja: サンプル

en: Notes
ja: メモ

en: Other Parameters
ja: その他のパラメータ

en: Receives
ja: 受け取る

en: References
ja: 参照

en: Warns
ja: 警告

en: Yields
ja: 列挙

en: invalid value set (missing closing brace): %s
ja: 無効な値セット (終了括弧がありません): %s

en: invalid value set (missing opening brace): %s
ja: 無効な値セット (開始括弧がありません): %s

en: malformed string literal (missing closing quote): %s
ja: 不正な文字列リテラル (終了引用符がありません): %s

en: malformed string literal (missing opening quote): %s
ja: 不正な文字列リテラル (開始引用符がありません): %s

en: Attention
ja: 注意

en: Caution
ja: 注意

en: Danger
ja: 危険

en: Error
ja: エラー

en: Hint
ja: ヒント

en: Important
ja: 重要

en: Note
ja: 注釈

en: See also
ja: 参考

en: Warning
ja: 警告

en: continued from previous page
ja: 前のページからの続き

en: continues on next page
ja: 次のページに続く

en: Non-alphabetical
ja: アルファベット以外

en: Numbers
ja: 番号

en: page
ja: ページ

en: Table of Contents
ja: 目次

en: Search
ja: 検索

en: Go
ja: 検索

en: Show Source
ja: ソースコードを表示

en: Overview
ja: 概要

en: last updated
ja: 最終更新

en: Indices and tables:
ja: 索引と表一覧:

en: Complete Table of Contents
ja: 総合目次

en: lists all sections and subsections
ja: 章／節一覧

en: search this documentation
ja: ドキュメントを検索

en: Global Module Index
ja: モジュール総索引

en: quick access to all modules
ja: 全モジュール早見表

en: all functions, classes, terms
ja: 関数、クラスおよび用語総覧

en: Index &ndash; %(key)s
ja: 索引 &ndash; %(key)s

en: Full index on one page
ja: 総索引

en: Index pages by letter
ja: 頭文字別索引

en: can be huge
ja: 大きい場合があるので注意

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: Search within %(docstitle)s
ja: %(docstitle)s 内を検索

en: About these documents
ja: このドキュメントについて

en: Copyright
ja: 著作権

en: Last updated on %(last_updated)s.
ja: 最終更新: %(last_updated)s

en: Search %(docstitle)s
ja: %(docstitle)s 内を検索

en: Previous topic
ja: 前のトピックへ

en: previous chapter
ja: 前の章へ

en: Next topic
ja: 次のトピックへ

en: next chapter
ja: 次の章へ

en: Please activate JavaScript to enable the search
        functionality.
ja: 検索機能を使うには JavaScript を有効にしてください。

en: Searching for multiple words only shows matches that contain
        all words.
ja: 複数の単語を検索すると、次を含む一致のみが表示されます
         すべての用語。

en: search
ja: 検索

en: Search Results
ja: 検索結果

en: Your search did not match any documents. Please make sure that all words are spelled correctly and that you've selected enough categories.
ja: 検索した文字列はどの文書にも見つかりませんでした。すべての単語が正確に記述されているか、あるいは、十分なカテゴリーが選択されているか確認してください。

en: Quick search
ja: クイック検索

en: This Page
ja: このページ

en: Changes in Version %(version)s &#8212; %(docstitle)s
ja: バージョン %(version)s の変更点 &#8212; %(docstitle)s

en: Automatically generated list of changes in version %(version)s
ja: バージョン %(version)s の変更点（このリストは自動生成されています）

en: Library changes
ja: ライブラリに関する変更

en: C API changes
ja: C API に関する変更

en: Other changes
ja: その他の変更

en: Searching
ja: 検索中

en: Preparing search...
ja: 検索を準備しています...

en: Hide Search Matches
ja: 検索結果を隠す

en: Collapse sidebar
ja: サイドバーをたたむ

en: Expand sidebar
ja: サイドバーを展開

en: Contents
ja: コンテンツ

en: 4 column based index found. It might be a bug of extensions you use: %r
ja: 4列ベースのインデックスが見つかりました。あなたが使っている拡張子のバグかもしれません: %r

en: Footnote [%s] is not referenced.
ja: Footnote [%s] は参照されていません。

en: Footnote [#] is not referenced.
ja: Footnote [#] は参照されていません。

en: inconsistent footnote references in translated message. original: {0}, translated: {1}
ja: 翻訳されたメッセージの footnote 参照が矛盾しています。原文: {0}、翻訳: {1}

en: inconsistent references in translated message. original: {0}, translated: {1}
ja: 翻訳されたメッセージの参照が矛盾しています。原文: {0}、翻訳: {1}

en: inconsistent citation references in translated message. original: {0}, translated: {1}
ja: 翻訳されたメッセージの引用参照が矛盾しています。原文: {0}、翻訳: {1}

en: inconsistent term references in translated message. original: {0}, translated: {1}
ja: 翻訳されたメッセージの用語参照が矛盾しています。原文: {0}、翻訳: {1}

en: Could not determine the fallback text for the cross-reference. Might be a bug.
ja: 相互参照用のフォールバックテキストを決定できませんでした。バグかもしれません。

en: more than one target found for 'any' cross-reference %r: could be %s
ja: 'any' クロスリファレンス %r のターゲットが1つ以上みつかりました。 %s に参照を設定します。

en: %r reference target not found: %s
ja: %r 参照先が見つかりません: %s

en: Could not fetch remote image: %s [%d]
ja: リモート画像を取得できませんでした: %s [%d]

en: Could not fetch remote image: %s [%s]
ja: リモート画像を取得できませんでした: %s [%s]

en: Unknown image format: %s...
ja: 不明な画像フォーマット: %s...

en: undecodable source characters, replacing with "?": %r
ja: デコードできないソース文字です。"?" に置き換えます: %r

en: skipped
ja: スキップしました

en: failed
ja: 失敗しました

en: unknown directive or role name: %s:%s
ja: 不明なディレクティブまたはロール名: %s:%s

en: unknown node type: %r
ja: 不明なノードタイプ: %r

en: reading error: %s, %s
ja: 読み取りエラー: %s, %s

en: writing error: %s, %s
ja: 書き込みエラー: %s, %s

en: locale_dir %s does not exists
ja: locale_dir %s は存在しません

en: Invalid date format. Quote the string by single quote if you want to output it directly: %s
ja: 日付形式が無効です。直接出力したい場合は、文字列を一重引用符で囲みます: %s

en: toctree contains ref to nonexisting file %r
ja: toctree に存在しないファイルへの参照が含まれています %r

en: exception while evaluating only directive expression: %s
ja: only ディレクティブの条件式の評価中に例外が発生しました: %s

en: default role %s not found
ja: デフォルトのロール %s が見つかりません

en: Permalink to this definition
ja: この定義へのパーマリンク

en: numfig_format is not defined for %s
ja: %s に numfig_format は定義されていません

en: Any IDs not assigned for %s node
ja: いくつかの ID が %s ノードに割り当てられていません

en: Permalink to this term
ja: この用語の解説へ

en: Permalink to this heading
ja: この見出しへのパーマリンク

en: Permalink to this table
ja: このテーブルへのパーマリンク

en: Permalink to this code
ja: このコードへのパーマリンク

en: Permalink to this image
ja: この画像へのパーマリンク

en: Permalink to this toctree
ja: この目次へのパーマリンク

en: Could not obtain image size. :scale: option is ignored.
ja: 画像サイズを取得できませんでした。:scale: オプションは無視されます。

en: unknown %r toplevel_sectioning for class %r
ja: 不明なクラス %r の toplevel_sectioning %r

en: too large :maxdepth:, ignored.
ja: :maxdepth: が大きすぎるので無視されます。

en: document title is not a single Text node
ja: ドキュメントのタイトルは、単一の Text ノードではありません

en: encountered title node not in section, topic, table, admonition or sidebar
ja: セクション、トピック、表、訓戒またはサイドバーにないタイトルノードが見つかりました。

en: Footnotes
ja: 注記

en: both tabularcolumns and :widths: option are given. :widths: is ignored.
ja: tabularcolumns と :widths: オプションの両方が設定されています。:widths: は無視されます。

en: dimension unit %s is invalid. Ignored.
ja: ディメンション単位 %s が無効です。無視されます。

en: unknown index entry type %s found
ja: 不明なインデックスエントリタイプ %s が見つかりました

en: [image: %s]
ja: [画像: %s]

en: [image]
ja: [画像]

en: caption not inside a figure.
ja: キャプションは図の中にはありません。

en: unimplemented node type: %r
ja: 未実装のノードタイプ: %r
